Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Dalmierz optyczny (SHARP)

Poprzednie: Czujnik Halla «» Następne: DARPA

Dalmierz optyczny (SHARP) - Dalmierz optyczny to czujnik pozwalający na pomiar odległości do obiektu. Zasada działania dalmierza optycznego opiera się na emitowaniu do otoczenia energii, w postaci fali świetlnej, która dociera do obiektu. Po trafieniu w obiekt fala ulega rozproszeniu, a następnie część rozproszonej energii trafia do odbiornika. Wiązkę światła emitowaną przez czujnik możemy uzyskać za pomocą:

• lasera (to rozwiązanie stosowane jest w droższych dalmierzach),
• diody LED i soczewki skupiającej

W robotyce amatorskiej, w roli dalmierzy optycznych najczęściej korzysta się z urządzeń firmy SHARP, które emitują wiązkę światła przy pomocy diody LED oraz soczewki skupiającej. Odległość soczewki od czujnika określana jest za pomocą linijki PSD (Position Sensitive Device) czułej na światło padające na jej powierzchnię. Czujnik PSD pozwala zmierzyć, w którym miejscu padło światło. Światło padające na czujnik powoduje rozpływ prądów Y1 oraz Y2. Wykorzystując stosunek tych dwóch prądów możemy określić pozycje punktu, który jest oświetlany. Powyższy fakt pozwala nam obliczyć odległość obiektu, który odbił światło emitowane przez nadajnik, wykorzystując poniższą zależność:

Zależność pozwalająca wyliczyć odległość obiektu od czujnika
Grafika: Zależność pozwalająca wyliczyć odległość obiektu od czujnika

gdzie: f - odległość czujnika PSD od soczewki, L = odległość czujnika od nadajnika podczerwieni, x - pozycja punktu padania promienia świetlnego na czujnik PSD.

Sposób dokonywania pomiaru z czujnikiem PSD
Grafika: Sposób dokonywania pomiaru z czujnikiem PSD

Przedstawiony tor promienia odbitego dotyczy obiektu rozpraszającego światło. W przypadku obiektu gładkiego - lustrzanego - promień odbity skierowany jest do soczewki tylko w przypadku odpowiedniego ustawienia przedmiotu względem czujnika. Pomiary wykonywane są dwa razy (z zapaloną oraz wyłączoną diodą), w celu wyeliminowania tła.

Hasła powiązane z Dalmierz optyczny (SHARP): Triangulacja

Poprzednie: Czujnik Halla «» Następne: DARPA

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu