Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Czujnik Halla

Poprzednie: CNY70 «» Następne: Dalmierz optyczny (SHARP)

Czujnik Halla - Układ wykorzystujący do działania klasyczny efekt Halla. Jego podstawowym zadaniem jest najczęściej pomiar natężenia pola magnetycznego.

Zdjęcie przykładowego modułu z czujnikiem Halla, firmy Pololu
Grafika: Zdjęcie przykładowego modułu z czujnikiem Halla, firmy Pololu

Do budowy czujnika Halla wykorzystuje się płytkę z materiału półprzewodnikowego, którą później umieszcza się w polu magnetycznym i przykłada do niej napięcie, wymuszając przepływ elektronów w odpowiednim kierunku (prostopadle do linii pola). Mierząc napięcie na elektrodach umieszczonych prostopadle do linii pola oraz kierunku przepływu elektronów, można w prosty sposób określić natężenie pola magnetycznego, w którym czujnik się znajduje. Innymi słowy - pole magnetyczne i przepływ elektronów przez półprzewodnik powodują adekwatne do natężenia pola zmiany napięcia na odpowiednich elektrodach.

Czujniki Halla można spotkać w robotyce amatorskiej w kilku zastosowaniach, najważniejszymi z nich są enkodery magnetyczne - czujniki mają zwykle formę układów scalonych, a nad nimi obracają się w niewielkiej odległości magnesy. Czujniki Halla stosuje się również w silnikach bezszczotkowych prądu stałego (BLDC) - pozwalają określić położenie wirnika i ułatwiają sterowanie elektronicznym komutatorem.

Hasła powiązane z Czujnik Halla: Silnik bezszczotkowy (BLDC), Enkoder magnetyczny

Poprzednie: CNY70 «» Następne: Dalmierz optyczny (SHARP)

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu