Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Czujnik Halla

Poprzednie: CNY70 «» Następne: Dalmierz optyczny (SHARP)

Czujnik Halla - Układ wykorzystujący do działania klasyczny efekt Halla. Jego podstawowym zadaniem jest najczęściej pomiar natężenia pola magnetycznego.

Zdjęcie przykładowego modułu z czujnikiem Halla, firmy Pololu
Grafika: Zdjęcie przykładowego modułu z czujnikiem Halla, firmy Pololu

Do budowy czujnika Halla wykorzystuje się płytkę z materiału półprzewodnikowego, którą później umieszcza się w polu magnetycznym i przykłada do niej napięcie, wymuszając przepływ elektronów w odpowiednim kierunku (prostopadle do linii pola). Mierząc napięcie na elektrodach umieszczonych prostopadle do linii pola oraz kierunku przepływu elektronów, można w prosty sposób określić natężenie pola magnetycznego, w którym czujnik się znajduje. Innymi słowy - pole magnetyczne i przepływ elektronów przez półprzewodnik powodują adekwatne do natężenia pola zmiany napięcia na odpowiednich elektrodach.

Czujniki Halla można spotkać w robotyce amatorskiej w kilku zastosowaniach, najważniejszymi z nich są enkodery magnetyczne - czujniki mają zwykle formę układów scalonych, a nad nimi obracają się w niewielkiej odległości magnesy. Czujniki Halla stosuje się również w silnikach bezszczotkowych prądu stałego (BLDC) - pozwalają określić położenie wirnika i ułatwiają sterowanie elektronicznym komutatorem.

Hasła powiązane z Czujnik Halla: Silnik bezszczotkowy (BLDC), Enkoder magnetyczny

Poprzednie: CNY70 «» Następne: Dalmierz optyczny (SHARP)

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.