Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

CNY70

Poprzednie: CAN «» Następne: Czujnik Halla

CNY70 - Coraz mniej popularny transoptor odbiciowy (refleksyjny) w obudowie do montażu przewlekanego. Posiada szczelną obudowę ze specjalną „wnęką”, w której znajdują się dioda IR oraz fototranzystor. Wnęka taka ogranicza wpływ oświetlenia otoczenia na działanie czujnika, co przedkłada się na bardziej wiarygodne odczyty.

Zdjęcie transoptora CNY70 (źródło: tme.eu)
Grafika: Zdjęcie transoptora CNY70 (źródło: tme.eu)

CNY70 słyną z dostępności nawet w niewielkich sklepach elektronicznych oraz niskiej ceny. Ich poważniejszą wadą są rzekome duże „rozrzuty” wartości mierzonych przez czujniki zarówno z różnych, jak i tych samych serii - źródło narzekania kilku forbotowiczów. W praktyce jednak wystarczą do budowy przeciętnego, prostego, edukacyjnego robota kategorii Line Follower lub np. jako czujnik brzegu ringu w kategorii Sumo oraz Minisumo. Na forum Forbot.pl.

Opis wyprowadzeń CNY70 w odniesieniu do nadruku na obudowie
Grafika: Opis wyprowadzeń CNY70 w odniesieniu do nadruku na obudowie

Hasła powiązane z CNY70: KTIR0711S, Transoptor

Poprzednie: CAN «» Następne: Czujnik Halla

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.