Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

CAN

Poprzednie: CAD «» Następne: CNY70

CAN - Z ang. Controller Area Network. Standard magistrali komunikacji, wprowadzony przez firmę Bosch w 1985 roku. Standard został stworzony z myślą o samochodach i w tej dziedzinie jest stosowany do dziś. Założenie było takie, aby zastąpić kilometry kabli znajdujących się w samochodzie jedną linią komunikacyjną obsługującą wszystkie systemy. Bardzo duża niezawodność rozwiązania sprawiła, że stał sie popularny także w innych zastosowaniach (m.in. w automatyce i robotyce przemysłowej: DeviceNet, CANopen, savetyBUS, lotnictwie: CANaerospace) po aktualizacjach i modyfikacjach pierwotnego pomysłu i dostosowaniu do specyficznych warunków w kokretnym zastosowaniu.

_reklama_

Sieci zbudowane w oparciu o magistralę CAN, charakteryzują się bardzo dużą odpornością na zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne (pracujące w pobliżu maszyny, wyładowania atmosferyczne), a zastosowanie tzw. sygnałów różnicowych, ramek błędów i sum kontrolnych sprawia, że błędy w postaci przekłamanych bitów zdarzają się niezmiernie rzadko. Z tego powodu z sieci CAN korzysta się przede wszystkim w aplikacjach wymagających wysokiej niezawodności oraz poprawnego działania nawet w bardzo trudnych warunkach (np. motoryzacja).

Cechą charakterystyczną CAN jest rozsyłanie komunikatów z jednego urządzenia do wszystkich pozostałych (urządzenia równorzędne - multimaster), komunikaty mogą mieć do 8 bajtów danych i posiadają specjalne ‘identyfikatory’, na podstawie których są rozpoznawane. W robotyce amatorskiej CAN jest rzadko spotykane, częściej można trafić na systemy skonstruowane na CAN w mniej lub bardziej zaawansowanych układach automatyki. Dużo mikrokontrolerów 32-bitowych i niektóre 8-bitowe mają wbudowane sprzętowe moduły obsługujące magistralę CAN.

Podstawowym problemem w tego typu sieciach jest problem arbitrażu tzn. określenie, które urządzenie wysyła ważniejsze dane. Przykład: w samochodzie informacja od czujnika zderzenia do detonatora poduszki powietrznej powinna mieć wyższy priorytet niż informacja z pilota o zmanie stacji w radiu, mimo, iż ta druga występuje zdecydowanie częściej.

CAN jest siecią niedeterministyczną, tzn. nie ma zagwarantowanego czasu, po którym odbiorca wiadomości odbierze nadaną informację. Jedną z modernizacji magistrali CAN jest MilCAN stosowany w pojazdach wojskowych (Military CAN) ta wersja zapewnia dererminizm przepływu informacji.

Prędkość transmisji w sieci CAN zależy od długości linii transmisyjnej: 1Mbps (40m), 5kbps (10km).

Poprzednie: CAD «» Następne: CNY70

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu