Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

CAN

Poprzednie: CAD «» Następne: CNY70

CAN - Z ang. Controller Area Network. Standard magistrali komunikacji, wprowadzony przez firmę Bosch w 1985 roku. Standard został stworzony z myślą o samochodach i w tej dziedzinie jest stosowany do dziś. Założenie było takie, aby zastąpić kilometry kabli znajdujących się w samochodzie jedną linią komunikacyjną obsługującą wszystkie systemy. Bardzo duża niezawodność rozwiązania sprawiła, że stał sie popularny także w innych zastosowaniach (m.in. w automatyce i robotyce przemysłowej: DeviceNet, CANopen, savetyBUS, lotnictwie: CANaerospace) po aktualizacjach i modyfikacjach pierwotnego pomysłu i dostosowaniu do specyficznych warunków w kokretnym zastosowaniu.

_reklama_

Sieci zbudowane w oparciu o magistralę CAN, charakteryzują się bardzo dużą odpornością na zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne (pracujące w pobliżu maszyny, wyładowania atmosferyczne), a zastosowanie tzw. sygnałów różnicowych, ramek błędów i sum kontrolnych sprawia, że błędy w postaci przekłamanych bitów zdarzają się niezmiernie rzadko. Z tego powodu z sieci CAN korzysta się przede wszystkim w aplikacjach wymagających wysokiej niezawodności oraz poprawnego działania nawet w bardzo trudnych warunkach (np. motoryzacja).

Cechą charakterystyczną CAN jest rozsyłanie komunikatów z jednego urządzenia do wszystkich pozostałych (urządzenia równorzędne - multimaster), komunikaty mogą mieć do 8 bajtów danych i posiadają specjalne ‘identyfikatory’, na podstawie których są rozpoznawane. W robotyce amatorskiej CAN jest rzadko spotykane, częściej można trafić na systemy skonstruowane na CAN w mniej lub bardziej zaawansowanych układach automatyki. Dużo mikrokontrolerów 32-bitowych i niektóre 8-bitowe mają wbudowane sprzętowe moduły obsługujące magistralę CAN.

Podstawowym problemem w tego typu sieciach jest problem arbitrażu tzn. określenie, które urządzenie wysyła ważniejsze dane. Przykład: w samochodzie informacja od czujnika zderzenia do detonatora poduszki powietrznej powinna mieć wyższy priorytet niż informacja z pilota o zmanie stacji w radiu, mimo, iż ta druga występuje zdecydowanie częściej.

CAN jest siecią niedeterministyczną, tzn. nie ma zagwarantowanego czasu, po którym odbiorca wiadomości odbierze nadaną informację. Jedną z modernizacji magistrali CAN jest MilCAN stosowany w pojazdach wojskowych (Military CAN) ta wersja zapewnia dererminizm przepływu informacji.

Prędkość transmisji w sieci CAN zależy od długości linii transmisyjnej: 1Mbps (40m), 5kbps (10km).

Poprzednie: CAD «» Następne: CNY70

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.