Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

CAD

Poprzednie: C «» Następne: CAN

CAD - Z ang. Computer-Aided Design, czyli projektowanie wspomagane komputerowo. Jest to określenie dotyczące graficznych programów komputerowych, których główną funkcją jest obsługa projektowania 2D i coraz częściej 3D. Sposób rysowania różni się od tego, z którym można spotkać się np. w Photoshopie - w CAD najważniejsze jest wymiarowanie, co pozwala przenieść później projekt do dokumentacji, a ona następnie umożliwi jego wykonanie np. w fabrykach.

Jedne z najbardziej popularnych programów CAD, to Autodesk AutoCAD, Autodesk Inventor, Solid Edges - posiadają one dodatkowe funkcje, takie, jak np. przeprowadzanie symulacji wytrzymałościowych, czy wykonywanie animacji działania mechanizmów (z wykrywaniem możliwych kolizji). Dużą popularnością wśród elektroników cieszą się także CadSoft Eagle, Altium Designer, KiCAD itd. - programy CAD, których zadaniem jest pomoc przy projektowaniu schematów i płytek PCB.

Oprogramowanie CAD zastąpiło praktycznie całkowicie odręczny rysunek techniczny - w dzisiejszych czasach poprawki i zmiany, szybkie sprawdzanie różnych koncepcji, automatyczne wykrywanie błędów oraz niemal natychmiastowe tworzenie np. rysunku złożeniowego skomplikowanej konstrukcji trwa bardzo krótko, a podstawy obsługi CAD może poznać każdy - wiele z programów jest udostępnianych za darmo lub w wersjach demonstracyjnych.

Hasła powiązane z CAD: Eagle, Inventor (Autodesk Inventor)

Poprzednie: C «» Następne: CAN

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu