Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Brzęczyk (buzzer)

Poprzednie: Botland «» Następne: C

Brzęczyk (buzzer) - Powszechna nazwa prostego sygnalizatora dźwiękowego. Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje:

• mechaniczny - np. wykorzystujący silnik z trącym elementem zamocowanym do wirnika w celu generowania dźwięku;
• elektromechaniczny - najczęściej prosty układ generujący sygnał o określonej częstotliwości, układ wzmacniający i miniaturowy głośnik
• piezoelektryczny - wykorzystujący piezoelektryczną membranę/kryształy do generowania drgań o określonej częstotliwości.

Brzęczyki bardzo często wykorzystuje się jako element interfejsu układu z użytkownikiem - mogą informować np. o uruchomieniu, zmianie funkcji czy występującym błędzie; zastosowanie może być całkowicie dowolne. Spośród popularnych brzęczyków elektromechanicznych, wyróżnia się takie, które posiadają zintegrowany układ generowania drgań o określonej częstotliwości (w tym wypadku wystarczy podłączyć zasilanie do dwóch wyprowadzeń układu) oraz takie, które wymagają dostarczenia odpowiedniego sygnału. W tym drugim przypadku istnieje nawet możliwość „zagrania” prostej, monofonicznej melodyjki.

Najprostszy brzęczyk
Grafika: Najprostszy brzęczyk

Przykład brzęczyka zawierającego pełny układ potrzebny do generowanie dźwięku
Grafika: Przykład brzęczyka zawierającego pełny układ potrzebny do generowanie dźwięku

Poprzednie: Botland «» Następne: C

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.