Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Biped

Poprzednie: Bezpiecznik polimerowy «» Następne: Bluetooth

Biped - W przyrodzie bipedem nazywa się każdy organizm poruszający się na dwóch nogach, w robotyce jest to potoczna nazwa dla robota dwunożnego. Pochodzi od łacińskich słów „bi” - dwa i „ped” - stopa.

_reklama_

„Hobbystyczne” dwunożne roboty mają obecnie dość prostą konstrukcję, opartą na połączonych ze sobą serw modelarskich (odpowiednik ścięgien, mięśni i szkieletu). Im większa liczba serw przypadających na nogę, tym na ogół większy zakres ruchu i możliwości balansowania, co pozwala nieraz na uzyskanie chodu dynamicznego - jest to taki typ chodu, w którym środek ciężkości przesuwa się poza obszar stabilności w kontrolowany sposób. Chód dynamiczny jest charakterystyczny dla ludzkiego sposobu poruszania się, ale wymaga odpowiednio silnych i szybkich efektorów oraz „przeciwwagi” kontrolującej położenie środka ciężkości (w wypadku ludzi jest to tułów i ręce).

Przykładowy biped w trakcie budowy
Grafika: Przykładowy biped w trakcie budowy

Na forum można przeczytać bardzo ciekawe artykuły poruszające zagadnienia dotyczące robotów dwunożnych, poczynając od szczegółowego opisu mechaniki robota humanoidalnego, aż do wstępu do budowy robota humanoidalnego. Do najbardziej znanych w środowisku robotyków bipedów, należy robot Asimo - stworzony i rozwijany przez firmę Honda Motor Company.

Poprzednie: Bezpiecznik polimerowy «» Następne: Bluetooth

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu