Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Bezpiecznik polimerowy

Poprzednie: BEAM «» Następne: Biped

Bezpiecznik polimerowy - Jest to element zabezpieczający przed nadmiernym przepływem prądu (np. w wypadku zwarcia). Od innych bezpieczników odróżnia go przede wszystkim możliwość wielokrotnego użycia.

_reklama_

W momencie, gdy prąd płynący przez bezpiecznik osiągnie krytyczną wartość, bezpiecznik zaczyna się bardzo silnie nagrzewać, aż następuje otworzenie obwodu. Po usunięciu usterki (wyłączeniu lub zredukowaniu płynącego prądu) i ochłodzeniu bezpiecznika, może on dalej pełnić swoją funkcję. Przeciętny bezpiecznik polimerowy jest w stanie wytrzymać ponad 100 takich cykli.

Bezpieczniki polimerowe występują w różnych obudowach - można spotkać zarówno podobne z wyglądu do rezystorów SMD (tylko zielone), jak i znacznie większe, do montażu przewlekanego, z rozmiarami zależnymi od maksymalnego obsługiwanego prądu i napięcia.
Warto wiedzieć, że w przypadku zadziałania elementu, obwód nigdy nie zostanie otwarty "do końca" - przez bezpiecznik nadal będzie płynąć bardzo niewielki prąd, a napięcie wyższe od dopuszczalnego może wywołać efekt przebicia lub przegrzania, powodując trwałe uszkodzenia.

Bezpiecznik polimerowy w obudowie SMD
Grafika: Bezpiecznik polimerowy w obudowie SMD

Bezpiecznik w obudowie do montażu przewlekanego
Grafika: Bezpiecznik w obudowie do montażu przewlekanego

Poprzednie: BEAM «» Następne: Biped

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu