Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Bezpiecznik polimerowy

Poprzednie: BEAM «» Następne: Biped

Bezpiecznik polimerowy - Jest to element zabezpieczający przed nadmiernym przepływem prądu (np. w wypadku zwarcia). Od innych bezpieczników odróżnia go przede wszystkim możliwość wielokrotnego użycia.

_reklama_

W momencie, gdy prąd płynący przez bezpiecznik osiągnie krytyczną wartość, bezpiecznik zaczyna się bardzo silnie nagrzewać, aż następuje otworzenie obwodu. Po usunięciu usterki (wyłączeniu lub zredukowaniu płynącego prądu) i ochłodzeniu bezpiecznika, może on dalej pełnić swoją funkcję. Przeciętny bezpiecznik polimerowy jest w stanie wytrzymać ponad 100 takich cykli.

Bezpieczniki polimerowe występują w różnych obudowach - można spotkać zarówno podobne z wyglądu do rezystorów SMD (tylko zielone), jak i znacznie większe, do montażu przewlekanego, z rozmiarami zależnymi od maksymalnego obsługiwanego prądu i napięcia.
Warto wiedzieć, że w przypadku zadziałania elementu, obwód nigdy nie zostanie otwarty "do końca" - przez bezpiecznik nadal będzie płynąć bardzo niewielki prąd, a napięcie wyższe od dopuszczalnego może wywołać efekt przebicia lub przegrzania, powodując trwałe uszkodzenia.

Bezpiecznik polimerowy w obudowie SMD
Grafika: Bezpiecznik polimerowy w obudowie SMD

Bezpiecznik w obudowie do montażu przewlekanego
Grafika: Bezpiecznik w obudowie do montażu przewlekanego

Poprzednie: BEAM «» Następne: Biped

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.