Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Ball caster

Poprzednie: AVR Xmega «» Następne: BASCOM

Ball caster - Popularne określenie rodzaju koła podporowego, stosowanego powszechnie w robotyce amatorskiej. Ponieważ w wielu robotach wykorzystuje się napęd różnicowy (dwa silniki napędzają dwa niezależne koła), występuje potrzeba podparcia robota przynajmniej w jednym dodatkowym punkcie, aby się nie przewrócił lub nie tarł o podłoże nieprzystosowanymi elementami konstrukcji. Ball caster to kula osadzona w sferycznej wnęce obudowy, a pewne luzy konstrukcyjne, specjalny materiał wykonania (teflon, poliamid, wypolerowany metal), lub czasem nawet łożyska, umożliwiają jej swobodny obrót w dowolny sposób. Najważniejszą przewagą nad tradycyjnym kołem podporowym jest błyskawiczna reakcja na zmianę kierunku obrotu, a także stałe umiejscowienie punktu podparcia względem całej konstrukcji - nie zmienia się położenie środka ciężkości robota.

_reklama_

Przykładowy Ball caster firmy Pololu
Grafika: Przykładowy Ball caster firmy Pololu

Ball castery można zakupić w sklepach meblowych, jako części zamienne do mebli (są zwykle duże i ciężkie, ale za to wytrzymują większe obciążenia) albo w sklepach dla robotyków, gdzie można znaleźć coraz więcej różnych modeli.

Robot Inferno wykorzystujący Ball caster jako „podpórkę” modułu czujników
Grafika: Robot Inferno wykorzystujący Ball caster jako „podpórkę” modułu czujników

Hasła powiązane z Ball caster: Pololu, Mikrosilniki Pololu

Poprzednie: AVR Xmega «» Następne: BASCOM

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu