Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Ball caster

Poprzednie: AVR Xmega «» Następne: BASCOM

Ball caster - Popularne określenie rodzaju koła podporowego, stosowanego powszechnie w robotyce amatorskiej. Ponieważ w wielu robotach wykorzystuje się napęd różnicowy (dwa silniki napędzają dwa niezależne koła), występuje potrzeba podparcia robota przynajmniej w jednym dodatkowym punkcie, aby się nie przewrócił lub nie tarł o podłoże nieprzystosowanymi elementami konstrukcji. Ball caster to kula osadzona w sferycznej wnęce obudowy, a pewne luzy konstrukcyjne, specjalny materiał wykonania (teflon, poliamid, wypolerowany metal), lub czasem nawet łożyska, umożliwiają jej swobodny obrót w dowolny sposób. Najważniejszą przewagą nad tradycyjnym kołem podporowym jest błyskawiczna reakcja na zmianę kierunku obrotu, a także stałe umiejscowienie punktu podparcia względem całej konstrukcji - nie zmienia się położenie środka ciężkości robota.

_reklama_

Przykładowy Ball caster firmy Pololu
Grafika: Przykładowy Ball caster firmy Pololu

Ball castery można zakupić w sklepach meblowych, jako części zamienne do mebli (są zwykle duże i ciężkie, ale za to wytrzymują większe obciążenia) albo w sklepach dla robotyków, gdzie można znaleźć coraz więcej różnych modeli.

Robot Inferno wykorzystujący Ball caster jako „podpórkę” modułu czujników
Grafika: Robot Inferno wykorzystujący Ball caster jako „podpórkę” modułu czujników

Hasła powiązane z Ball caster: Pololu, Mikrosilniki Pololu

Poprzednie: AVR Xmega «» Następne: BASCOM

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.