Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Arduino

Poprzednie: Akcelerometr «» Następne: ARM

Arduino - Popularna, zwłaszcza za granicą, platforma systemu wbudowanego, zintegrowana ze specjalnym środowiskiem i językiem programowania. Język Arduino jest bardzo zbliżony do języka C dla mikrokontrolerów, ale posiada wiele ułatwień takich, jak np. prostsza składnia, czy gotowe biblioteki obsługi różnych peryferiów.

Logo Arduino
Grafika: Logo Arduino

Płytki Arduino są budowane w oparciu o mikrokontrolery z rodziny AVR, takie, jak np. Atmega8, Atmega168, Atmega328 i Atmega1280. Schematy większości z nich są powszechnie dostępne, można także bez problemu znaleźć różne gotowe 'klony' wykonane przez niezależne firmy, jak np. AVTduino. Na każdej podstawowej płytce drukowanej znajdują się wyprowadzone porty mikrokontrolera, złącze i układy obsługujące interfejs USB lub RS232 (przez ten interfejs środowisko programowania komunikuje się z mikrokontrolerem), stabilizatory, kondensatory odsprzęgające, diody LED informujące o pracy układu, przełączniki itp. Dodatkowo, można dokupić specjalne tzw. shield'y, które zawierają np. wyświetlacze LCD albo mostki H i łączy się je z podstawową płytką w konstrukcję 'kanapkową'.

Przykład połączenia podstawowej płytki Arduino z dwoma shield'ami (zdjęcie znalezione na forum.zomgstuff.net)
Grafika: Przykład połączenia podstawowej płytki Arduino z dwoma shield'ami (zdjęcie znalezione na forum.zomgstuff.net)

_reklama_

Dzięki modułowości Arduino pozwala na bardzo elastyczne dostosowanie się do dziedziny przygotowywanego projektu, a dzięki szerokiemu wachlarzowi mikrokontrolerów o różnych możliwościach, łatwo jest znaleźć kompromis pomiędzy wydajnością i funkcjami, a ceną. To, łatwy do nauki, 'uproszczony' język C oraz dużo materiałów w sieci sprawiło, że Arduino można spotkać w różnych elektronicznych (i nie tylko) projektach z całego świata.

Przykładowa płytka Arduino (źródło: arduino.cc)
Grafika: Przykładowa płytka Arduino (źródło: arduino.cc)

Hasła powiązane z Arduino: USBasp, STK500v2, AVR Studio (Atmel Studio), BASCOM, BASCOM-AVR, C, AVR

Poprzednie: Akcelerometr «» Następne: ARM

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.