Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Arduino

Poprzednie: Akcelerometr «» Następne: ARM

Arduino - Popularna, zwłaszcza za granicą, platforma systemu wbudowanego, zintegrowana ze specjalnym środowiskiem i językiem programowania. Język Arduino jest bardzo zbliżony do języka C dla mikrokontrolerów, ale posiada wiele ułatwień takich, jak np. prostsza składnia, czy gotowe biblioteki obsługi różnych peryferiów.

Logo Arduino
Grafika: Logo Arduino

Płytki Arduino są budowane w oparciu o mikrokontrolery z rodziny AVR, takie, jak np. Atmega8, Atmega168, Atmega328 i Atmega1280. Schematy większości z nich są powszechnie dostępne, można także bez problemu znaleźć różne gotowe 'klony' wykonane przez niezależne firmy, jak np. AVTduino. Na każdej podstawowej płytce drukowanej znajdują się wyprowadzone porty mikrokontrolera, złącze i układy obsługujące interfejs USB lub RS232 (przez ten interfejs środowisko programowania komunikuje się z mikrokontrolerem), stabilizatory, kondensatory odsprzęgające, diody LED informujące o pracy układu, przełączniki itp. Dodatkowo, można dokupić specjalne tzw. shield'y, które zawierają np. wyświetlacze LCD albo mostki H i łączy się je z podstawową płytką w konstrukcję 'kanapkową'.

Przykład połączenia podstawowej płytki Arduino z dwoma shield'ami (zdjęcie znalezione na forum.zomgstuff.net)
Grafika: Przykład połączenia podstawowej płytki Arduino z dwoma shield'ami (zdjęcie znalezione na forum.zomgstuff.net)

_reklama_

Dzięki modułowości Arduino pozwala na bardzo elastyczne dostosowanie się do dziedziny przygotowywanego projektu, a dzięki szerokiemu wachlarzowi mikrokontrolerów o różnych możliwościach, łatwo jest znaleźć kompromis pomiędzy wydajnością i funkcjami, a ceną. To, łatwy do nauki, 'uproszczony' język C oraz dużo materiałów w sieci sprawiło, że Arduino można spotkać w różnych elektronicznych (i nie tylko) projektach z całego świata.

Przykładowa płytka Arduino (źródło: arduino.cc)
Grafika: Przykładowa płytka Arduino (źródło: arduino.cc)

Hasła powiązane z Arduino: USBasp, STK500v2, AVR Studio (Atmel Studio), BASCOM, BASCOM-AVR, C, AVR

Poprzednie: Akcelerometr «» Następne: ARM

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu