Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Akcelerometr

Poprzednie: ADC (A/D) «» Następne: Arduino

Akcelerometr - Akcelerometry, zwane też „przyspieszeniomierzami”, to przetworniki wartości przyspieszenia na sygnał elektryczny. Szczególnie popularne w dzisiejszych czasach są urządzenia wykonane w technologii MEMS - dzięki niewielkim rozmiarom, można korzystać z ich dobrodziejstw nawet w drobnym sprzęcie RTV, jak nowoczesne telefony komórkowe.

Zastosowań akcelerometrów w robotyce amatorskiej może być wiele - od samopoziomowania się dwukołowych konstrukcji, przez sterowanie ruchami pilota, po stabilizację lotu wielowirnikowej maszyny latającej (quadrocoptera, hexocoptera itp.). Dość nietypowe zastosowanie - głównie w celach edukacyjnych - można zobaczyć w artykule o akcelerometrach w robotyce amatorskiej, na przykładzie KAmodMEMS2.

Zdjęcie przykładowego modułu zawierającego akcelerometr
Grafika: Zdjęcie przykładowego modułu zawierającego akcelerometr

Większość akcelerometrów posiada zaimplementowane specyficzne funkcje, takie jak np. wykrywanie pojedynczych lub wielokrotnych wstrząsów oraz programowalne generatory przerwań.

Hasła powiązane z Akcelerometr: Enkoder inkrementalny (przyrostowy), Żyroskop, Czujnik Halla

Poprzednie: ADC (A/D) «» Następne: Arduino

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu