Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

AVR

Poprzednie: ARM «» Następne: AVR Studio (Atmel Studio)

AVR - Bardzo popularna w Polsce rodzina mikrokontrolerów 8-bitowych, produkowana przez firmę Atmel. Mikrokontrolery te, zaprojektowane jako RISC (z ograniczoną liczbą rozkazów), zostały zbudowane w oparciu o zmodyfikowaną architekturę harwardzką. Jako jedne z pierwszych posiadały pamięć flash, w przeciwieństwie do innych mikrokontrolerów, które korzystały z jednorazowej pamięci ROM, EPROM i EEPROM. AVRy posiadają zbiór 32 8-bitowych rejestrów.

Można wyróżnić kilka podrodzin tych układów. Najpopularniejsze z nich to:

• ATtiny - najmniejsze i najprostsze układy; zawierają mniej peryferiów niż inne AVRy i pamięć do 8kB
• ATmega - najpowszechniejsze układy, fizycznie większe od ATtiny (obudowy nawet po 100 wyprowadzeń), posiadają zróżnicowane peryferia, pamięć do 256kB i rozszerzone zestawy instrukcji
• ATxmega - jedna z nowszych podrodzin AVR, zawiera rozszerzone zestawy instrukcji ze wsparciem dla kryptografii, kontroler DMA, niektóre układy ATxmega mogą pomieścić do 384kB programów.

Przykładowe mikrokontrolery AVR, w różnych obudowach
Grafika: Przykładowe mikrokontrolery AVR, w różnych obudowach

Pomimo ograniczeń pamięci flash układów, każdy AVR (za wyjątkiem najmniejszych ATtiny) posiada interfejs szeregowy umożliwiający podłączenie niemal dowolnego, niezależnego układu pamięci flash lub EEPROM.

AVRy zyskały popularność dzięki dużym zasobom literatury dostępnym za darmo w internecie w postaci kursów i artykułów. Dodatkową ich zaletą jest łatwość obsługi - niektóre wystarczy jedynie zasilić, by uzyskać gotowy do pracy układ mikroprocesorowy. Warto także wspomnieć o dostępnych darmowych środowiskach do programowania w języku C i BASCOM oraz bardzo tanich programatorach, jak np. STK200 (port LPT), czy USBasp (port USB).

Prawidowe, pełne podłączenie pinów popularnego mikrokontrolera ATmega8 (ISP to złącze programowania, z ang. In-System Programming)
Grafika: Prawidowe, pełne podłączenie pinów popularnego mikrokontrolera ATmega8 (ISP to złącze programowania, z ang. In-System Programming)

Na powyższym rysunku widać, jak powinno wyglądać podłączenie poszczególnych „funkcyjnych” pinów mikrokontrolera ATmega8, jednak bardzo podobnie wygląda to dla pozostałych AVRów zawierających przetwornik analogowo-cyfrowy. Stosowanie kondensatorów jest o tyle istotne, że bez nich, układ zasilany ze słabej jakości źródła (np. taniego zasilacza), może co jakiś czas się resetować lub wywoływać przekłamania w pomiarach ADC. Do prostych testów komunikacji układ<->programator<->komputer wystarczy jednak tylko podłączyć odpowiednie piny ISP oraz zasilanie.

Hasła powiązane z AVR: USBasp, STK500v2, AVR Studio (Atmel Studio), BASCOM, BASCOM-AVR, C, JTAG, KANDA

Poprzednie: ARM «» Następne: AVR Studio (Atmel Studio)

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu