Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

ARM

Poprzednie: Arduino «» Następne: AVR

ARM - Popularna rodzina 32-bitowych mikrokontrolerów RISC, zbudowanych w oparciu o architekturę ISA (Instruction Set Architecture). Charakteryzuje je znaczna moc obliczeniowa, niektóre modele są wyposażone w jednostki MMU, co pozwala na instalację prostych systemów operacyjnych (np. Androida, Widnows Mibile itp.). Mikrokontrolery z rodziny ARM można dzisiaj spotkać w wielu urządzeniach, jak np. netbooki, telefony komórkowe, palmtopy, routery itp.

Zdjęcie przykładowego mikrokontrolera ARM LPC1764 firmy NXP
Grafika: Zdjęcie przykładowego mikrokontrolera ARM LPC1764 firmy NXP

Istnieje wiele modeli ARMów, produkowanych przez różne firmy. Do najpopularniejszych należy zaliczyć AT91SAM*, LPC, NXP i STM32. Różnice między nimi sprowadzają się w praktyce najczęściej do możliwości (np. ilości instrukcji wykonywanych na sekundę), zastosowanych peryferiów, napięć zasilania, wielkości obudów i cen. Wiele firm produkujących ARMy wypuszcza na rynek własne zintegrowane środowiska programistyczne, przeznaczone do obsługi przede wszystkim firmowych mikrokontrolerów, czasami można także spotkać specjalnie przygotowane programatory.

W robotyce amatorskiej zwykle wystarczają mikrokontrolery 8-bitowe, ARMy wygrywają jednak pod względem ilości portów przetwornika ADC, PWM oraz ilości portów ogólnie. Niektóre posiadają sprzętowy interfejs do obsługi enkoderów inkrementalnych, co może znacznie ułatwić obsługę takowych w robotach np. kategorii Micro Mouse.

Hasła powiązane z ARM: AVR

Poprzednie: Arduino «» Następne: AVR

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu