Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

ARM

Poprzednie: Arduino «» Następne: AVR

ARM - Popularna rodzina 32-bitowych mikrokontrolerów RISC, zbudowanych w oparciu o architekturę ISA (Instruction Set Architecture). Charakteryzuje je znaczna moc obliczeniowa, niektóre modele są wyposażone w jednostki MMU, co pozwala na instalację prostych systemów operacyjnych (np. Androida, Widnows Mibile itp.). Mikrokontrolery z rodziny ARM można dzisiaj spotkać w wielu urządzeniach, jak np. netbooki, telefony komórkowe, palmtopy, routery itp.

Zdjęcie przykładowego mikrokontrolera ARM LPC1764 firmy NXP
Grafika: Zdjęcie przykładowego mikrokontrolera ARM LPC1764 firmy NXP

Istnieje wiele modeli ARMów, produkowanych przez różne firmy. Do najpopularniejszych należy zaliczyć AT91SAM*, LPC, NXP i STM32. Różnice między nimi sprowadzają się w praktyce najczęściej do możliwości (np. ilości instrukcji wykonywanych na sekundę), zastosowanych peryferiów, napięć zasilania, wielkości obudów i cen. Wiele firm produkujących ARMy wypuszcza na rynek własne zintegrowane środowiska programistyczne, przeznaczone do obsługi przede wszystkim firmowych mikrokontrolerów, czasami można także spotkać specjalnie przygotowane programatory.

W robotyce amatorskiej zwykle wystarczają mikrokontrolery 8-bitowe, ARMy wygrywają jednak pod względem ilości portów przetwornika ADC, PWM oraz ilości portów ogólnie. Niektóre posiadają sprzętowy interfejs do obsługi enkoderów inkrementalnych, co może znacznie ułatwić obsługę takowych w robotach np. kategorii Micro Mouse.

Hasła powiązane z ARM: AVR

Poprzednie: Arduino «» Następne: AVR

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.