Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

ADC (A/D)

Poprzednie: «» Następne: Akcelerometr

ADC (A/D) - Analog to Digital Converter, nazywany też AD,lub A/D. Jest to przetwornik analogowo - cyfrowy. Występuje w większości mikrokontrolerów, także popularnych AVR, czy ARM oraz szerokiej gamie zewnętrznych przetworników w postacji osobnych układów scalonych. Przetwornik ten mierz napięcie na wejściu i podaje je w postaci liczby z określonego zakresu, zależnego od rozdzielczości przetwornika.

Maksymalny odczyt wyrażany jest wzorem 2^rozdzielczość przetwornika w bitach - 1 (dla 8 bitowej rozdzielczości będzie to zakres 0-255, 9 bitowej 0-511, 10 bitowej 0-1024 itd.). Odczyt jest proporcjonalny do mierzonego napięcia względem napięcia odniesienia, jest to potenciał przy którym ADC zwraca maksymalną wartość. Zazwyczaj można je ustalić podając odpowiednie napięcie na pin aref. Musi one być niższe od napięcia zasilania układu.

W przypadku AVR mamy też możliwość ustawienia aref na wartość napięcia zasilania VCC, lub wbudowanego źródła. Należy pamiętać, że badane napięcie powinno być wyższe od GND i mniejsze od aref. Wartość napięcia na wejściu danego ADC otrzymujemy ze wzoru:

odczyt adc / maksymalną wartość odczytu * napięcie odniesienia

Istotnym parametrem przetwornika ADC jest jego maksymalna szybkość odczytu wyrażana w Hz. Im więcej Hz tym dostajemy więcej próbek w danym przedziale czasu.

Zastosowanie:

• Odczyt z czujników analogowych np. obiciowych typu CNY70, czy KTIR0711S, analogowych dalmierzy np. popularnych analogowych sharp'ów.
• Pomiar napięcia np. pomiar napięcia akumulatora (jeśli akumulator ma większe napięcie od napięcia odniesienia konieczne jest zastosowanie dzielnika napięcia).
• Pomiar prądu ma podstawie spadku napięcia na boczniku.
• Konwertowanie dźwięku na postać cyfrową.
• Obsługa rezystywnych paneli dotykowych
• wszystkich czujników/elementów itd. które posiadają "wyjście analogowe"

Hasła powiązane z ADC (A/D): KTIR0711S, Mikroprocesor, TCRT5000, CNY70, TCRT1000, AVR, ARM

Poprzednie: «» Następne: Akcelerometr

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu