Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaDodaj hasłoWyszukiwarkaKontakt

USB

Poprzednie: USART «» Następne: USBasp

USB - Uniwersalna magistrala szeregowa (z ang. Universal Serial Bus), czyli komputerowe złącze, do którego można podłączać urządzenia peryferyjne. USB jest następcą takich standardów, jak RS232 (znanego niegdyś jako COM), LPT (tzw. port drukarkowy), czy PS/2 (dawne złącza myszek i klawiatur) - obecnie zostały one niemal całkowicie wycofane z użycia. Ze względu na swoje właściwości, USB może być wykorzystywany do komunikacji z niemal dowolnym układem mikroprocesorowym, posiadającym odpowiednio dostosowaną magistralę danych.

Symbol/logo złącza USB
Grafika: Symbol/logo złącza USB

W robotyce amatorskiej wykorzystuje się USB najczęściej do dwustronnej komunikacji między robotem, a komputerem. Jest to najprostszy sposób obsługi np. zainstalowanej w robocie kamery USB. Po podłączeniu z odpowiednim układem sterującym efektorami i czujnikami oraz instalacji np. na mobilnej platformie, komputer „sam w sobie” może stać się robotem.

Męski i żeński standardowy wtyk USB
Grafika: Męski i żeński standardowy wtyk USB

Do komunikacji prostego układu mikroprocesorowego z komputerem przez USB, można skorzystać z gotowych, dedykowanych rozwiązań, jak np. układy z rodziny FT232 (np. FT232RL) firmy FTDI. Ponieważ większość współczesnych mikrokontrolerów jest wyposażona w interfejs UART/USART, wystarczy podpiąć odpowiednie linie sygnałowe do FT232RL i wysyłać lub odbierać dane tak, jakbyśmy obsługiwali najzwyklejszą komunikację przez UART/USART - dedykowany układ sam zadba o „tłumaczenie” sygnałów i zgodność poziomu napięć.

Zgłoś błąd w tym haśle.

Polecana książka tygodnia: „AVR&ARM7 Programowanie mikrokontrolerów dla każdego”, przeczytaj naszą recenzje - tylko na FORBOT.pl

Poprzednie: USART «» Następne: USBasp

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright © Treker 2012, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu